Często mówi się nam, że szczęście i powodzenie w życiu zależą od nas samych. To oczywiście prawda, jednak nie dość konkretna. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie cechy charakteru stanowią podwaliny naszego osobistego szczęścia? Czas poznać kilka z nich i może nawet zastosować je w praktyce. 

Siła charakteru

To, jacy jesteśmy wpływa na to, jak odnajdujemy się w świecie i budujemy swoje relacje. W dużej mierze nie mamy wpływu na swój charakter, ale dobra wiadomość jest taka, że możemy samych siebie obserwować, a przez zdobytą samoświadomość, wyrobić w sobie te cechy osobowości, które dadzą nam po prostu lepsze życie. Zwykle mamy więcej zasobów do podejmowania wyzwań, niż nam się wydaje. Siły do radzenia sobie z trudnościami możemy zdecydowanie szukać w sile charakteru. 

Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę:

1. Prostolinijność

Zawsze mów prawdę i przedstawiaj rzeczy takimi, jakie są. Szczerość i uczciwość to najlepsze wyjście z każdej sytuacji. Życie samo w sobie jest zbyt skomplikowane, by dodatkowo wikłać się w podwójne standardy. Każde kłamstwo za chwilę wymagać będzie następnego. Mniej kombinowania to więcej życiowej swobody.

2. Odwaga

Odwaga często kojarzy się z wielkimi czynami, wciąż brzmi zbyt patetycznie. Nie o taką tu chodzi. Odwaga to też mówienie wprost, co czujemy, mówienie “nie”, to zmiana pracy, czy zerwanie bliskiej relacji, jeśli są naszym ciężarem. Odwagą jest również obrona naszych wartości, bywa nią także pokazanie siebie światu poprzez sztukę, jaka nas interesuje lub własny styl.

3. Pewność siebie

Wbrew temu, co nierzadko obserwujemy, pewność siebie nie ma nic wspólnego z arogancją, czy cynizmem. Wręcz przeciwnie. Osoba pewna siebie nie przejawia takich zachowań i nie ma potrzeby, by wciąż potwierdzać swoją wartość. To przede wszystkim osoba konsekwentna w swym sposobie bycia, która potrafi siebie docenić i stanąć w swojej obronie, jeśli jest taka potrzeba.

4. Wytrwałość

Wytrwałość jest naszą wielką siłą i warto ją ćwiczyć. Nie składają się na nią wielkie działania, tylko małe kroki. Łączy w sobie cierpliwość i dyscyplinę. To, co wartościowe, często buduje się latami. Ten, kto ma konkretny cel, czy plan wie, że to właśnie wytrwałość je materializuje.

5. Otwartość

Otwartość to ciekawość świata i ludzi, którzy nas otaczają. Warto doświadczać nowego i szukać dla siebie nieznanych dotąd dróg rozwoju. Bywa, że wystarczy zwykła, codzienna rozmowa, by  zainspirować się nowym tematem, a tym samym rozbudzić swój entuzjazm i  odzyskać chęć do działania.

6. Spokój

A do tego odrobina dystansu i umiejętność milczenia w odpowiednich chwilach. Myślę, że w wielkim skrócie to jest właśnie przepis na sukces. Dzięki temu lepiej radzimy sobie ze stresem i napięciem, odzyskujemy równowagę. Porzucamy pragnienie, by zawsze mieć rację, nie tworzymy dramatów i nie mamy w nich swojego udziału. Angażujemy się w sprawy tyle, ile trzeba, ale nie bardziej.    

7. Wdzięczność

Wdzięczność jest kwintesencją odczuwania szczęścia. Bez niej nie możemy poczuć się spełnieni, bo wciąż będziemy chcieli mieć więcej. Najtrudniej być wdzięcznym za rzeczy i sprawy uważane za oczywiste : zdrowie, rodzinę, pracę, dom. Nie czekajmy na utratę, by docenić i podziękować za to, co już otrzymaliśmy.   Lista tych szczególnych cech charakteru jest z pewnością o wiele dłuższa. Wybrałam te, które uważam za najważniejsze i które pomogły mi na różnych etapach życia. Niezależnie od tego, kiedy zaczynamy pracę nad sobą, nigdy nie jest za późno, by te cechy w sobie rozwinąć i czerpać ogromną satysfakcję z tego, jakie efekty przynoszą. Sam spróbuj.