Branża IT jest fascynująca – zawsze będę to powtarzać. Co więcej, to gałąź biznesu, która potrzebuje kobiet. Jeśli zatem zastanawiasz się nad rozwojem swojej zawodowej ścieżki, spróbuj sił właśnie tam. Zyskasz dzięki temu nie tylko nowe doświadczenie, ale także niezwykle przydatne supermoce. Czas je poznać i stać się jedną z “Wonder Women” świata IT.

Supermoc #1 Jesteś mistrzynią prostych rozwiązań

Środowisko informatyczne jawi się jako skomplikowane. Do czasu, kiedy się w nim nie znajdziesz. Praca wśród programistów daje dowód temu, że im rozwiązania są prostsze, tym lepiej. W programowaniu liczą się przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i szeroko rozumianej optymalizacji. Obserwując, jak prosto może przebiegać większość procesów, nagle masz ochotę “zoptymalizować” i uprościć całe swoje życie: zakupy, porządki domowe, a nawet robienie kawy. Eureka! 

Supermoc #2 Masz wiedzę z zakresu wielu dziedzin

Branża IT nie jest sztuką dla sztuki. Przede wszystkim ma służyć ludziom. Coraz to więcej obszarów rozwija się dzięki nowym technologiom – szczególnie dotyczy to dwóch sektorów: bankowego i medycznego. Prawdą jest więc, że pracując w IT, możesz jednocześnie pracować w branży finansowej, turystycznej, kosmetycznej, modowej, motoryzacyjnej, wnętrzarskiej i wielu innych. Z czasem okazuje się, że znasz się na rzeczach, o których nigdy wcześniej nie myślałaś. Może jeszcze nie jesteś wszechmocna, ale na pewno jesteś wszechstronna! 

Supermoc #3 Potrafisz teleportować swoją pracę

W większości firm IT, praca wykonywana częściowo zdalnie nie stanowi problemu. Komunikacja odbywa się online więc zarówno z szefem, jak i z resztą zespołu, możesz być w stałym kontakcie, gdziekolwiek jesteś. Bywa to szczególnie ważne dla mam, które chcą aktywnie pracować, a rodzicielskie obowiązki wymagają od nich bycia w wielu miejscach naraz. A zatem dlaczego by nie bywać czasem i w biurze i w domu jednocześnie? 

Supermoc #4 Potrafisz przewidywać przyszłość 

Nowe technologie mają to do siebie, że oferują nam rozwiązania przyszłości. Pracując w sektorze IT, dowiadujesz się zatem całkiem sporo o tym, jak będziemy funkcjonować w świecie, który coraz szerzej łączy rzeczywistość analogową z cyfrową. Nieustająco mnożą się usługi inteligentne, które mają na celu sprawić, by żyło nam się wygodniej. Wielkim plusem jest też niewątpliwie to, że codzienne obcowanie z rozwiązaniami technologicznymi sprawia, że uczysz się więcej, a to, co dotąd nieznane, przestaje budzić Twój lęk. Wręcz przeciwnie, zaczynasz lubić aplikacje, platformy i inne rodzaje produktów cyfrowych, bo widzisz, że służą Twoim małym, codziennym sprawom.

Supermoc #5 Nie szukasz pracy – to praca szuka Ciebie 

Im dłuższe jest Twoje doświadczenie w branży IT, tym większe prawdopodobieństwo, że staniesz się specjalistą poszukiwanym przez najlepsze firmy o podobnym profilu. Te z kolei będą starały się zapewnić Ci jak najlepsze warunki do pracy i rozwoju osobistego (włączając w to oczywiście satysfakcjonujące wynagrodzenie). W takich okolicznościach, do ewentualnej zmiany pracy możesz podejść z większym spokojem i dystansem. Pewność, że robisz coś, co na rynku pracy jest na wagę złota, jest bezcenna. 

Supermoc #6 Samoistnie się doskonalisz 

Technologia nigdy nie śpi. Systemy wciąż się zmieniają, podsuwając nam nowe narzędzia i rozwiązania. Co za tym idzie? Obracając się w strukturach IT, nieustannie rozwijasz swoje umiejętności i mimochodem zdobywasz nową wiedzę. Praca w środowisku IT oznacza z roku na rok coraz większy postęp, a Ty stanowisz jego nieodzowną część. W obliczu tego, sky is the limit” przestaje Ci wystarczać. Twoja praca to już kosmos.

Supermoc #7 Możesz stać się kimkolwiek chcesz 

Istnieje przekonanie, że praca w IT zarezerwowana jest wyłącznie dla programistów. Nic bardziej mylnego! Obecnie żadna firma nie może obejść się bez infrastruktury informatycznej. Software house’y tworzą oprogramowania dla rozmaitych klientów, a tam gdzie klient, tam sprzedaż. Rodzi się zatem potrzeba, by o klienta zadbać i dostarczyć mu najepszy produkt. W związku z tym, firmy informatyczne poszukują nie tylko deweloperów, ale też analityków biznesowych, product managerów, grafików, konsultantów do obsługi klienta, grafików, specjalistów od marketingu, etc. Kim Ty chciałabyś być? Wybór należy do Ciebie.