W swojej długoletniej karierze zawodowej pełniłam wiele ról. Rola CEO software house’u Coders House nauczyła mnie jednak najwięcej. Bycie liderką  jest niezwykle wymagające, ale zarazem oferuje doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym. Nie ma jednej recepty na sukces w tym zawodzie, ja poznałam za to siedem nieocenionych zasad, które pozwalają dobrze prowadzić interes, otaczać się wartościowymi ludźmi i nie zapominać o samej sobie. 

Zasada #1 Dawaj przykład

Jest to złota reguła, która moim zdaniem zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Dobry zespół potrzebuje dobrego lidera, a dobrym liderem będzie tylko ten, kto daje dobry przykład. Chcę przy tym podkreślić, że dawanie przykładu nie ma nic wspólnego z zabieganiem o to, by wszyscy nas lubili, bo to nie jest możliwe. Dawanie przykładu oznacza postawę i działania, które konsekwentnie budują nasz wizerunek i dają dowód temu, że jako lider jesteś tą samą osobą zarówno w kontekście zawodowym, jak i prywatnym i że zawsze będziesz potrafiła inspirować i motywować ludzi dookoła.

Zasada #2 Bądź zainteresowana swoim zespołem

Żaden lider nie istniałby bez swojego zespołu. To, co jest zatem niezmiernie ważne, to zainteresowanie ludźmi, którzy ten zespół tworzą. Warto wiedzieć jakie talenty znajdują się na pokładzie Twojej firmy. Co lubi Twoja załoga? Czym się interesuje? Oczywiście często trudno o tak sprecyzowaną wiedzę, natomiast warto włożyć wysiłek w to, by choć trochę poznać swoich współpracowników i otworzyć się na ich indywidualne życiowe sytuacje, jak na przykład zostanie rodzicem. Warto słuchać ludzi. Dobrze jeśli współpracownicy czują, że mają szefa po swojej stronie i że mogą liczyć na jego przychylność w określonych okolicznościach. Co ważne, zaufanie zawsze działa w dwie strony. Postaraj się zatem zbudować rzetelny zespół i znajdź takich ludzi, na których sama będziesz mogła liczyć, kiedy firma stanie przed nowymi wyzwaniami.

Zasada #3 Myśl długofalowo

Strategia w biznesie to podstawa. Będąc w firmie tak fundamentalną postacią jak CEO, nie ma innego wyjścia – trzeba myśleć przyszłościowo. Sądzę, że każdy z liderów stawia na ciągły rozwój i naukę, a ich ogromna odpowiedzialność wymaga tego, by opracowali plan działania na miesiące a nawet lata do przodu. Lider musi być otwarty na zmiany a dzięki swej decyzyjności ma szansę, by pokierować firmę na dotąd nieznane drogi i sprawić, że ta wypłynie na szerokie wody. 

Zasada #4 Dbaj o wartościowy feedback

Moim zdaniem najbardziej efektywna praca to ta, która natychmiast może zostać oceniona a w razie potrzeby skorygowana. Uwierz mi, Twoi współpracownicy naprawdę chcą wiedzieć, jak pracują i czy ich działania przynoszą wyniki, na jakie liczysz. Każda informacja zwrotna na temat pracy wykonywanej przez Twój zespół jest na wagę złota. Co więcej, pozwala to również na zbudowanie w firmie wartościowych relacji i wzajemnego zaufania, a od tego tylko krok do kolejnego projektu zakończonego sukcesem.

Zasada #5 Oceniaj ale i doceniaj

Dobry lider wie, jak ważne jest docenianie swoich współpracowników i odpowiednie wynagradzanie ich. Za dobrze wykonaną pracą stoją ogromny wysiłek i wielkie zaangażowanie, dlatego uznanie przez pracodawcę ma dla pracownika naprawdę duże znaczenie. Myślę też, że każdy kto na przestrzeni lat stał się szefem, na jakimś etapie swej kariery doświadczył bycia jednym z wielu pracowników, a zatem będąc na wyższym stanowisku, potrafi z empatią odnieść się do ludzi, którymi kieruje.

Zasada #6 Decyduj

Jednym z ważniejszych przywilejów bycia liderem jest jego decyzyjność. To prawdziwa moc, za którą rzecz jasna należy wziąć odpowiedzialność. Póki możesz decydować, rób to. Decyduj o tym, w jakim kierunku będzie rozwijać się Twój interes, decyduj, kogo chcesz zatrudniać, decyduj z kim nie chcesz dłużej współpracować. Decyduj o wszystkim, co dotyczy Twojej firmy, wierz w swoje decyzje i bądź w nich konsekwentna. Jeśli trzeba, ufaj intuicji. Choć może w oczach innych, Twoje wybory nie zawsze będą słuszne, z pewnością przysłużą się Twojemu rozwojowi i wzbogacą Twoje doświadczenie.  

Zasada #7 Bądź (tylko) człowiekiem

Z pełną świadomością pozwól sobie na niedoskonałość. Nie musisz być idealna, by zasłużyć na miano szefa roku. Jesteś tylko człowiekiem, a to czyni Cię w pełni autentyczną. Nie trzeba robić dobrej miny do złej gry za wszelką cenę. Słabości i niepowodzenia są częścią życia nas wszystkich, niezależnie od stanowiska. Pozwól sobie na to i zaakceptuj fakt, że nie wszystkie rzeczy będą układać się tak, jakbyś tego chciała, zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Tak jest i to też jest w porządku.