Pisały, tworzyły sztukę, angażowały się politycznie i społecznie, do głębi wpływały na kobiecy styl bycia. Łączy je jedno: wszystkie to niebywale silne kobiety, których słowa, mimo upływu czasu, wciąż pozostają nauką oraz inspiracją. Oto siedem wspaniałych, pełnych piękna i przebojowości cytatów, które niosą ze sobą wielką moc.

Nikt nie rodzi się kobietą, lecz się nią staje.

Simone de Beauvoir

Potrzeba czasu, by zrozumieć sens tych słów i zgodzić się z nimi. Potrzeba również mądrości kobiet, które wiedzą, jak budować poczucie własnej wartości swoich córek i które nie zgadzają się na to, by świat inaczej niż chłopców wychowywał dziewczynki. Stać się pewną siebie, spełnioną kobietą to wielka sztuka i długotrwały proces, w którym dojrzewamy, obserwując nasze mamy, siostry, babcie, przyjaciółki i szukając w nich siły napędowej do własnego rozwoju. Stać się silną kobietą jest tym, co sprawia, że każdego dnia możemy być z siebie naprawdę dumne.

Nie trzeba być przeciwko mężczyznom, by stać za kobietami.

Jane Galvin Lewis

To naprawdę ważne słowa. Często bywa, że feministkom, walczącym o prawa kobiet i równouprawnienie, zarzuca się nieprzychylny stosunek do płci męskiej. To stereotyp, z którym bezwzględnie należy walczyć. Światopogląd kobiety, która pragnie równych praw i możliwości, nie pokrywa się z chęcią walki z mężczyznami. Wręcz przeciwnie, to kobiety, które dążą do tego, by dyskryminacja nie dotykała nikogo. Mądra kobieta wie, że środowiska kobiece i męskie przenikają się, wzajemnie potrzebują i mogą stanowić dla siebie ogromne źródło wsparcia oraz inspiracji.

W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom.

Madeleine Albright

Mocne słowa wypowiedziane przez równie silną kobietę, jaką była Madeleine Albright. Ta wybitna, amerykańska dyplomatka na swej drodze zawsze stawała murem za kobietami i takiego postępowania uczyła. Wielokrotnie powtarzała, że kocha bycie kobietą i udowodniła, że można osiągnąć olbrzymi sukces w męskim świecie. Za to ją podziwiam i tak, jak ona wierzę w kobiecą solidarność. Jako kobiety, stajemy przed podobnymi wyzwaniami, dlatego musimy okazywać sobie życzliwość i strzec siebie nawzajem przed ciągłym poczuciem winy, od którego tak trudno nam się uwolnić.

Utrzymuj wysokimi swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości.

Coco Chanel

Ten cytat uważam za pełen szczególnej mocy. Krótko i konkretnie przypomina nam, kobietom, że powinnyśmy dbać o siebie, przestać umniejszać swoją rolę, pięknie wyglądać i stawiać czoła wszelkim przeciwnościom. Coco Chanel wiedziała, jak silnym narzędziem jest styl – jak wpływa na naszą osobowość i zachowanie. Wysokie wymagania to słowo klucz. Odnosi się niemal do każdego aspektu naszego życia – ubioru, bliskich związków, osób i rzeczy, którymi się otaczamy. Przypomina nam, że należy zawsze przedkładać jakość nad ilość i że mamy prawo być wymagające.

Być potężnym – to tak samo jak być damą. Jeśli musisz zapewniać, że nią jesteś – to nie jesteś.

Margaret Thatcher

Słowa tak celne, że mogłyby pozostać bez komentarza. W mojej opinii przypominają nam jednak o czymś jeszcze. Choć bywa to bardzo trudne, nie powinniśmy szukać aprobaty na zewnątrz, a w sobie. Nie ma potrzeby, by komukolwiek tłumaczyć nasze zachowania i wybory. To, co jest naszym prawdziwym świadectwem to nasze działania – bardziej niż deklaracje reprezentują ważne dla nas wartości i wzbudzają szacunek.

Jestem swoją muzą. Jestem obiektem, który znam najlepiej. Jestem tematem, który chcę znać najlepiej.

Frida Kahlo

Frida Kahlo była kobietą niezłomną. Jej wewnętrzna siła jest godna podziwu i naśladowania. Powyższe słowa odnoszą się do jej twórczości – artystka znana jest bowiem z autoportretów – dla mnie jednak niosą ze sobą wiele więcej. Interpretuję je jako pochwałę samej siebie, która nie jest oznaką egoizmu, ale miłości własnej. Musimy włożyć wysiłek w to, by siebie poznać i nauczyć. Często o tym wspominam, ponieważ uważam to za jeden z najważniejszych czynników spełnionego życia. Jeśli nie nauczymy się stawiać siebie na pierwszym miejscu, staniemy się ofiarami tego, co nam się przydarza, a przecież nie takiego obrazu życia pragniemy.

Rób to, co według Ciebie słuszne, bo i tak będą Cię krytykować. Potępią Cię, jeśli to zrobisz, ale też będą mieli pretensje, jeśli tego nie zrobisz.

Eleanor Roosevelt

To słowa, które raz wypowiedziane, wciąż pozostają aktualne. Wszyscy znamy to uczucie, kiedy niezależnie od naszego wyboru, spotkamy się z nieprzychylnym zdaniem innych. Jaka płynie z tego lekcja? Zawsze słuchaj swojego wewnętrznego głosu. Intuicja jest źródłem Twej osobistej siły. Spraw, by decyzje, które podejmujesz były tym, w co sama wierzysz i stanowiły integralną część tego, jaka jesteś. Nigdy nie wierz w plotki i pamiętaj, że jesteś pierwszą i ostatnią osobą, której powinnaś ufać.