Mówi się, że, by być liderem należy mieć określone cechy charakteru. Uważam jednak, że bycie liderem to pewien sposób myślenia oraz postępowania. Charakter lidera przejawia się w pierwszej kolejności w życiu, a dopiero później w biznesie. Nawet jeśli nie przyjdzie Ci w Twojej karierze zarządzać firmą i ludźmi, będziesz musiał nauczyć się zarządzać samym sobą (co najmniej w pięciu obszarach). Myślisz sobie: “nic prostszego”? Sprawdźmy. 

Sposób myślenia

Jaka jest Twoja postawa względem świata? Skupiasz się na tym, co negatywne, czy szukasz rozwiązań, aby zmieniać to, co Ci nie odpowiada? Dobrze ukierunkowane myśli są bardzo ważne dla naszego samopoczucia. Dodają nam energii do działania. Pozytywna postawa przekłada się na pozytywne rezultaty naszych działań. Co ważne, na nasz światopogląd wpływają również rozmaite treści, jakich dostarczamy sobie w ciągu dnia. Dobierajmy je ostrożnie i z rozmysłem. Zwracajmy uwagę na to, co nam służy i co nas inspiruje, a co powoduje lęk, rozdrażnienie i zmęczenie. Warto dbać o higienę swojego umysłu – oczyszczać go, uspokajać i dystansować względem otaczającego nas świata.

Priorytety

Inaczej mówiąc jest to zarządzanie tym, co dla każdego z nas najważniejsze. Ustalenie priorytetów leży u podstaw każdego działania w naszym życiu. Lider zawsze wybiera to, co ma dla niego największą wagę. Wie doskonale, że nie sposób zajmować się wszystkim. Rzecz jasna, nie chodzi jedynie o dobrą organizację pracy. To podejście, które sprawdza się w codziennych aktywnościach i zmusza nas do odpowiedniego planowania czasu. Priorytetyzacja oznacza również zajmowanie się jedną rzeczą na raz. Jeśli czytasz książkę, czytaj – bez sprawdzania telefonu i oglądania telewizji. Jeśli spędzasz czas z dzieckiem, bądź tylko dla niego – baw się, słuchaj i bądź obecny. Jeśli pracujesz, wykonuj pracę na sto procent – bądź punktualny i rzetelny.

Czas

Naucz się szanować i dobrze wykorzystywać swój czas. Poczucie marnotrawstwa sprawia, że marnujemy także swoją energię i fundujemy sobie niepotrzebne wyrzuty sumienia. Kalendarz wypełniony po brzegi wcale nie oznacza, że staniemy się bardziej produktywni. Odpowiednie zarządzanie czasem to wykreślanie ze swoich planów spraw, na których nam nie zależy. To także świadomość tego, jaką część w ciągu dnia poświęcamy na aktywność online – to tam kryje się największa pułapka. Ostatnią lecz nie mniej ważną rzeczą związaną z czasem, jest prokrastynacja, czyli uporczywe odkładanie wszystkiego na później. Lubimy myśleć o sobie, jak o osobach dobrze zorganizowanych i konsekwentnych, a jednak niedokończone sprawy ciągną się za nami, powodując frustrację i wewnętrzne napięcie. Zrób to, czego nie zrobiłeś od wielu dni, tygodni czy miesięcy i zrzuć z siebie ten ciężar. Poczujesz różnicę, obiecuję. 

Finanse 

Praca lidera polega na zarządzaniu zasobami. W naszym prywatnym życiu również mamy czym zarządzać. Naszymi głównymi rezerwami są pieniądze. To, jak się z nimi obchodzimy, przejawia naszą samodyscyplinę i daje nam poczucie sprawczości. Sprawia, że to my mamy kontrolę. Powinniśmy działać w życiu tak, by kwestia pieniędzy była dla nas źródłem spokoju, a nie obaw i stresu. Ktoś, kto właściwie dysponuje pieniędzmi, wie jak ważna jest cierpliwość i samodyscyplina. To wartości, które nie tylko wzbogacają nasz portfel ale i nas samych jako ludzi.  

Zdrowie 

Jak stać się przykładem dla innych? Pierwszy krok to zacząć od samego siebie. Trzeba zadbać o swoją formę, by następnie móc dbać o innych (nie mówiąc o zarządzaniu innymi). Ktoś, kto otacza troską swoje zdrowie daje dowód temu, że siebie szanuje i że dobrze czuje się z samym sobą. To z kolei przekłada się na pozytywne relacje z otoczeniem. Powiedzenie “w zdrowym ciele zdrowy duch” nie wzięło się znikąd. Świadczy o tym, że jesteśmy całością i w całości powinniśmy otaczać się opieką, nie oddzielając umysłu od ciała. Zdrowe i zadbane ciało daje wyraz wewnętrznej siły i równowagi. Któż z nas nie chciałby być postrzegany właśnie w ten sposób? 

Myśl o sobie, jak o kimś dla siebie najważniejszym. Dbaj o te obszary Twojego życia, jakby były dla Ciebie sacrum. Niezależnie od pozycji jaką obejmujesz, troszcz się o siebie i bądź dla samej siebie największym autorytetem. Ja poszłam tą drogą i w życiu zawodowym zostałam liderką. Nie żałuję, choć wiem, że to ciężka praca – głównie praca nad sobą. Powodzenia!