Zimny styczeń. Myśl: “nowy rok, nowa ja”. W głowie moc gorączkowych postanowień: tych z zeszłego roku, których zrealizować się nie udało i cała masa nowych, bo przecież od teraz wszystko będzie już inaczej, lepiej. Mija kilka tygodni i wszystko wraca do normy. Z postanowień nici, za to wewnętrzna frustracja wciąż narasta. Brzmi znajomo? Spokojnie, mamy listopad. Do końca roku zostały dwa miesiące. Moim zdaniem to jest właśnie ten, najlepszy moment, by zacząć coroczne podsumowania i uważnie wejść na kolejny etap, jakim jest nadejście nowego roku. Jak wyjść z błędnego koła postanowień i co zrobić, by stały się naszą codziennością?

Nie miej wobec siebie zbyt wygórowanych oczekiwań

To pierwsza i zdecydowanie najważniejsza z zasad. Z jakiegoś powodu wszyscy mamy na koncie niemiłe doświadczenie związane z niedotrzymaniem noworocznych obietnic. Mimo tego nie powinniśmy traktować siebie zbyt surowo. Wręcz przeciwnie, powinniśmy dać sobie kolejną szansę (a nawet 10 kolejnych szans) i ustanowić przemyślane i możliwe do zrealizowania założenia. Im mniej ich będzie, tym lepiej. Jeśli naprawdę zrobisz dla siebie choć jedną, małą rzecz poczujesz się lepiej niż gdybyś zapisał na swojej liście 10 nowych i ambitnych, ale nierealnych postanowień.

Dobrze przemyśl swoje postanowienia

Podejdź do swoich postanowień jak do pewnego rodzaju strategii. Na czym Ci najbardziej zależy? Co przychodzi Ci najtrudniej? Jakie postanowienia uparcie powtarzają się u progu nowego roku, a Ty wciąż ich nie realizujesz? Z pomocą przyjdzie Ci plan działania. Im konkretniejszy jest cel, tym bardziej osiągalny się staje. Zacznij od ustalenia sobie maksymalnie trzech postanowień i trzymaj się ich konsekwentnie. Po miesiącu oceń, jak Ci idzie i dołóż kolejne cele lub pozostań na tym, co osiągnąłeś. To już i tak wielki sukces! 

Spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy 

By trwale zmienić nawyki potrzebne jest całościowe podejście do życia i do samego siebie. Musisz mieć na względzie każdy jego aspekt. Jeśli nie przemyślisz, które obszary naprawdę wymagają zmiany podejścia, żadna krótkotrwała rewolucja nie przyniesie pożądanych rezultatów. Zadbaj o siebie holistycznie i zmień styl życia zamiast co roku zmieniać listę postanowień. 

Daj sobie czas (dużo czasu) 

Większość rzeczy, które sobie postanawiamy wymaga odpowiednio dużo czasu. Efekty naszych działań mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach a nawet miesiącach. W związku z tym tak bardzo potrzebujemy wyrozumiałości i cierpliwości do samych siebie. Jak mówi psycholog, Ewa Woydyłło, siła noworocznych postanowień nie leży w natychmiastowym efekcie, ale w zmianie sposobu myślenia i w motywacji do podjęcia owocnego wysiłku. Jak mówi, większość zmian w naszym życiu dokonuje się w wyniku naszej pracy, a nie w wyniku nagłego zdarzenia. 

Dobre praktyki na koniec roku

Jest kilka ważnych czynników, które mogą pomóc nam w przejściu ze starego w nowe. To według mnie najważniejsze z nich:

Refleksja

Koniec roku sprzyja refleksji. Zwolnij, wsłuchaj się w siebie i spokojnie zastanów się, czego naprawdę chcesz. Obecny czas jest przyjacielem takich rozmyślań. Pozwoli Ci to zaplanować zmiany i doprowadzi Cię do odpowiedzi dlaczego tak naprawdę ich potrzebujesz. 

Odpuszczanie

Nie zajmuj się przeszłością. Pozwól odejść wszystkiemu, co Ci ciąży i co Cię blokuje. Pozwól sobie rozpocząć nowy etap od oczyszczenia i zapomnienia wszystkiego, co Ci nie służy. 

Wdzięczność

Bądź wdzięczna za wszystko, co przyniósł Ci ten rok. Może i nie wszystkie postanowienia ze stycznia udało Ci się zrealizować, ale z pewnością minione miesiące dały Ci wiele dobrego. Wdzięczność sprawia, że patrzymy na życie z innej perspektywy. Warto ją w sobie pielęgnować przez okrągły rok.

Ufność 

Pozytywne nastawienie ma ogromną moc. Nie skupiaj się na tym, co nie udało Ci się w tym roku. Wyjdź poza to, śmiało spójrz w przyszłość i ciesz się tym, co nadchodzi.   

Nowy początek

Każda zmiana zaczyna się od Ciebie – niezależnie czy zbiega się z wydarzeniami z kalendarza czy nie. Nawet jeśli się nie uda, zawsze możesz spróbować jeszcze raz. Koniec to zawsze początek czegoś nowego. Koniec roku również.