W życiu każdego z nas przychodzi taki okres, w którym potrzebujemy zmiany. Zdecydowanie sprzyja temu wkraczanie w nowy rok. Często jednak nie wiemy, od czego zacząć i jak się za to zabrać. Brak nam motywacji i wiary we własny sukces. Zastanawiamy się, skąd czerpać energię do działania, jak się zmobilizować, by osiągnąć założone przez nas cele. Często szukamy tych odpowiedzi daleko poza sobą. Okazuje się jednak, że warto spojrzeć właśnie w głąb siebie, by znaleźć to najprostsze rozwiązanie. Tym narzędziem są dla mnie słowa. Proste, codzienne słowa, które są w stanie dodać nam mocy i dzięki którym skutecznie przybliżamy się do upragnionych rezultatów. Poznajmy je.  

“Chcę”

To pierwsza i najważniejsza sprawa. By działać potrzebna jest motywacja. Trzeba chcieć. Bo to przecież od naszych chęci wszystko się zaczyna. Uświadom sobie, czego naprawdę pragniesz a następnie sięgnij po to. Zrób, co możesz, aby przybliżyć się do swojego celu, a uwierz mi, zwykle możemy więcej niż nam się wydaje. Jest jednak coś, na co należy uważać: “chcę” nie oznacza, że to, czego żądasz otrzymasz natychmiast. To zawsze wynik konsekwentnej i ciężkiej pracy, a ta ostatecznie zawsze się opłaca. 

“Mogę”

Otóż to. “Mogę” jest jednym z tych przekonań, które zdecydowanie pozwalają nam nabrać wiatru w żagle. Decydując się na zmiany w życiu, musimy pamiętać o swojej sprawczości. Mamy w sobie ogromną moc, a  jest nią podejmowanie decyzji. To właśnie możliwość decydowania o sobie kieruje nas we właściwą stronę. Życie to przecież nic innego, jak sztuka wyboru. Albo raczej tysiące małych, codziennych wyborów, które wpływają na to, jacy jesteśmy i jak wygląda nasza codzienność.  

“Potrafię”

Czy wierzysz w siebie i swoje umiejętności? “Potrafię” jest słowem, dzięki któremu nasza wiara we własne możliwości wzrasta. Pozwala nam przyjrzeć się naszym mocnym stronom. Dostrzec je i uznać jako integralną część nas samych. Każdy z nas posiada talenty. Musimy nauczyć się je mądrze wykorzystywać. Warto skupić się na samorozwoju. Dzięki temu nabierzemy wiary w siebie i raz na zawsze skończymy z uporczywym podważaniem swoich umiejętności (co dotyczy szczególnie nas, kobiet). 

“Spróbuję” 

Tak wiele chcemy osiągnąć. Z roku na rok lista naszych postanowień wciąż rośnie. Niestety te z reguły pozostają w pudełku o nazwie “kiedyś”. Prawda jest taka, że ambitne plany będą bez znaczenia jeśli nie podejmiesz konkretnych działań. Powiedz sobie: “Spróbuję” i do dzieła! Zacznij od małego kroku. Zobaczysz, jak z każdym dniem będzie Ci się chciało więcej i bardziej. Nie wszystko idzie zawsze po naszej myśli. Doświadczamy niepowodzeń i tym bardziej warto podejmować kolejne próby w osiągnięciu tego, o czym marzymy. Nigdy nie jest za późno na to, by próbować.

“Zależy mi”

Jest wiele ważnych rzeczy i spraw, na których nam zależy. To stwierdzenie pozwala nam uświadomić sobie, jakie są nasze priorytety. Warto regularnie pytać siebie, co jest dla nas najważniejsze i dokąd nasze wybory mają nas zaprowadzić. Musimy uczyć się koncentrować uwagę na rzeczach najbardziej istotnych. Kiedy będziemy mieli klarowną wizję tego, co chcemy osiągnąć, łatwiej będzie nam działać.  

“Ufam”

Wiara we własne możliwości leży u podstaw każdego działania. Jest jednak coś więcej. Potrzebna nam również wiara w okoliczności, pozytywne nastawienie i ufność, że wszechświat działa na naszą korzyść, że nam sprzyja. Często to sobie powtarzaj. Tak często aż w to uwierzysz. Wówczas zdecydowanie zmniejszysz swój lęk o przyszłość, a wzmocnisz przekonanie o tym, że wszystko co się dzieje ma swój głęboki sens. Dzięki temu staniesz się spokojniejszy. 

“Mam prawo” 

Te słowa działają niczym zaklęcie. Wystarczy uświadomić sobie ich znaczenie. Kiedy dajemy sobie prawo do pewnych zachowań, uczuć i reakcji, obdarzamy się szacunkiem i zyskujemy lepszy kontakt z naszym wnętrzem. Powiedzenie sobie “mam prawo” szybko może doprowadzić nas do sukcesu. Nagle znajdujemy więcej czasu dla siebie, myślimy o sobie i zaczynamy o siebie bardziej dbać. Dajemy sobie sami to, czego dotąd szukaliśmy u innych.