Czas Świąt nadchodzi wielkimi krokami. Gdziekolwiek nie pójdziemy, czujemy ich klimat. To wspaniały czas, może nawet najwspanialszy na przestrzeni całego roku. Mimo świątecznej atmosfery czekają na nas również pewne pułapki. Jak sobie z nimi poradzić i nie dać się zwariować? Jak przeżyć Święta… w świętym spokoju?

Święta to zdecydowanie spore, logistyczne wyzwanie. Doskonale wiemy, co nas czeka, ale nie potrafimy się na to przygotować odpowiednio wcześniej. Oto kilka z najważniejszych wyzwań, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w tym świątecznym okresie. 

Spotkania rodzinne 

Owszem, spotkania rodzinne są źródłem wielkiej radości, ale nie ma co ukrywać, potrafią być emocjonalnie wyczerpujące. W ciągu roku rzadko mamy okazję spotkać się w większym gronie. Kiedy więc gromadzimy się w Święta przy jednym stole, towarzyszy nam często  emocjonalny rollercoaster. Wzruszenie i ekscytacja mogą się szybko przemienić w poirytowanie i ogólne napięcie. Niewyjaśnione sprawy, oczekiwania i dociekliwość naszych bliskich mogą łatwo wyprowadzić nas z błogiej równowagi. 

Pośpiech  

Jeśli w ciągu roku narzekamy na pośpiech, tuż przed Świętami czas wydaje się pędzić z prędkością światła. Nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że zostawiliśmy kupowanie prezentów na ostatnią chwilę i że dawno temu postanowiliśmy wysprzątać cały dom. Co więcej, z nadchodzącymi Świętami musimy pogodzić często pracę zawodową i codzienne obowiązki, jak na przykład opieka nad dziećmi. To naprawdę spore obciążenie. Nie dziwi więc, że w grudniu bywamy zmęczeni, a właściwie przemęczeni tak zawrotnym tempem. 

Finanse 

Wszyscy zgodzimy się z tym, że Święta nadwyrężają nasz budżet. Dzieje się tak dlatego, że niewielu z nas myśli o zakupach odpowiednio wcześniej. Często również nie określamy sobie świątecznego limitu. O ile nie liczymy każdej złotówki tuż przed Świętami, myśląc, że “jakoś to będzie”, tak po nowym roku, kiedy świąteczne emocje opadną, możemy poczuć się bardzo zaskoczeni. 

Świąteczne potrawy kontra aktywność fizyczna   

W tej nierównej walce przegrywamy z kretesem. Święta to przecież czas, w którym czeka na nas całe mnóstwo smakołyków. Oczywiście, nie ma nic złego w jedzeniu, gorzej jeśli delektowanie zamienia się w objadanie. Wówczas cierpi nie tylko nasze ciało, ale również dusza, co skutkuje poczuciem winy, zmęczeniem i całkowitym brakiem energii. 

Czy wobec powyższego jesteśmy skazani na niepowodzenie i powtórkę tego, co jest nam doskonale znane? Czy w tym niezwykłym czasie cudów istnieje choć jedno, cudowne remedium na świąteczne wyzwania? Dobra wiadomość jest taka, że sposobów, by Święta przeżyć spokojnie, jest wiele. Oto kilka z moich ulubionych: 

Przypomnij sobie, o co w tym wszystkim chodzi 

Prezenty dla bliskich, dekoracje, pyszne dania – to wszystko jest bardzo ważne. Jednak nie najważniejsze. Zdobądź się na moment refleksji i przypomnij sobie, czym naprawdę mają być Święta. Niezależnie od wyznania i tradycji, ma to być czas odrodzenia, odzyskania spokoju i przygotowania się na nadchodzący, nowy rok. Święta, jak sama nazwa wskazuje, mają służyć celebracji. To czas, by być z rodziną, ale również, by pobyć z samym sobą. 

Działaj z wyprzedzeniem 

Do Świąt został jeszcze tydzień, to niewiele, ale na pewno wystarczająco, by opracować pewną strategię. Zanim wybierzesz się na zakupy, zrób konkretną listę. Nie kupuj prezentów na oślep, daj sobie chwilę na zastanowienie. Omijaj popularne miejsca w godzinach szczytu. Nie zostawiaj najważniejszych dla siebie spraw na ostatnią chwilę. To małe kroki, ale naprawdę mogą zdziałać cuda.  

Znajdź czas dla siebie 

Podczas świątecznych przygotowań nie zapominaj o sobie. Znajdź choć chwilę na odpoczynek, na to, by zająć się tylko i wyłącznie sobą. To, jak się czujesz wpływa na Twoje relacje z innymi. Warto zatem zadbać o sen, odpowiednie odżywianie, medytację czy po prostu chwilę ciszy i poukładanie spraw w głowie. 

Poznaj magiczne słowo: wystarczy

To bardzo ważny element – nie tylko Świąt, ale właściwie całego naszego życia. Wystarczy jest magicznym słowem, które pomaga zatrzymać się, przyjrzeć naszym nawykom i po prostu przestać: kupować, jeść, chcieć więcej, i tak dalej. Lista może być długa. Zwróć uwagę na to, co Cię męczy – prawdopodobnie są to sprawy i rzeczy, których masz w nadmiarze. Przyjrzyj się temu i zmień to, co uznasz dla siebie za niekorzystne.

Święta Bożego Narodzenia zdarzają się raz w roku. Nie warto ich przegapić przez nadmierny pośpiech czy przemęczenie. Grudzień niesie ze sobą mnóstwo dobrej energii. Korzystaj z niej i przeżyj okres świąteczny uważnie, świadomie i spokojnie.