Nie da się ich uniknąć. Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Witają z nami każdy nowy rok. Zamiast udawać, że nie istnieją, warto je dostrzec, uznać ich obecność w naszym życiu i w nas samych. W gruncie rzeczy wszyscy powinniśmy być za nie wdzięczni. Mowa o błędach. Są potrzebne każdemu z nas i mają niesamowitą moc przeobrażania się w bogate, życiowe doświadczenie. Oto kilka niezwykle trafnych cytatów o błędach, które mogą pomóc nam lepiej je zrozumieć, a przez to lepiej zrozumieć samych siebie. 

Najlepszych ludzi uformowało naprawianie własnych błędów.

William Szekspir

Błędy są nieodzownym elementem naszego życia. Popełnianie ich uczy nas zdecydowanie więcej niż cała teoretyczna wiedza świata. Kiedy błądzimy i przechodzimy przez wszystko sami, dowiadujemy się wielu nowych rzeczy na swój temat i na temat otaczającej nas rzeczywistości. Następnie mamy szansę wybrać, jakiego życia pragniemy i jakich błędów więcej nie chcemy i nie będziemy popełniać. 

Czasem, aby zrobić coś dobrego, trzeba zrobić coś źle.

William Szekspir

Często mówimy: “Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. I jest to święta prawda. Nie dowiemy się, co jest dla nas dobre, nie przyglądając się naszym błędom i nie wyciągając z nich odpowiednich wniosków. Błędy powinny być dla nas narzędziem, które wskazuje właściwą ścieżkę i dzięki, któremu z czasem dokonujemy dla siebie coraz lepszych wyborów. 

Błędy to droga do prawdy.

Fiodor Dostojewski 

Zdanie, które choć brzmi dość doniośle, niesie ze sobą bardzo prostą prawdę. Popełniając błędy najwięcej uczymy się o samych sobie. Docieramy do sedna naszego wnętrza. Dowiadujemy się, jacy nie chcemy być, czego więcej nie chcemy doświadczać, czego nie będziemy dłużej tolerować – w sobie lub w innych. Dzięki błędom znajdujemy odpowiedzi na dręczące nas pytania i doświadczamy tym samym niesamowitej ulgi.

Największy błąd, jaki możemy popełnić w życiu, to poddanie się lękowi przed popełnieniem błędu.

Elbert Green Hubbard

Błędy pojawią się na naszej drodze prędzej czy później. Strach przed nimi pozbawiony jest sensu. Nie możemy zastanawiać się nad popełnieniem błędu – zawsze powinniśmy się skupiać na działaniu. To, jak postrzegamy życie zależy od naszej własnej interpretacji wydarzeń. Być może to, co dla innych byłoby niewłaściwą i nierozsądną decyzją, dla nas okaże się prawdziwym wyzwoleniem?

Za późno przyznajemy, że jedyną rzeczą, której nie żałujemy, to nasze błędy.

Oscar Wilde

Błędy mogą być naszym bagażem. Mogą też być wspaniałą nauką mądrego życia, której doświadczamy przez lata. Wybór zawsze należy do nas. Wspaniale byłoby żyć z pewnością, że niczego nie żałujemy i że wszystkie wybory, których dokonaliśmy były słuszne. Bez naszych – czasem błędnych, a czasem nie – decyzji, nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy dziś. Nie bylibyśmy w tym, konkretnym miejscu. I choć w życiu każdego z nas pojawiają się błędy, z pewnością nie ma w nim przypadków. 

Błędy człowieka czynią go sympatycznym.

Johann Wolfgang von Goethe

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. To myśl, która działa bardzo uwalniająco. Bywa, że nasz wewnętrzny krytyk nie pozwala nam rozwinąć skrzydeł. Czujemy się gorsi od innych, jednak tylko do czasu aż nie zrozumiemy, że ci inni prowadzą życie podobne do naszego – takie, w którym również pojawiają się rozczarowania i porażki. Błędy sprawiają, że możemy uwolnić się od presji bycia perfekcyjnym. Czynią nas podobnymi do innych i skłaniają nas do otworzenia się przed ludźmi.

Popełniaj mnóstwo błędów – wyciągaj lekcje.

Albert Einstein

Wierzę, że te dość przewrotne słowa mają zachęcić nas nie tyle do ciągłego błądzenia i poruszania się po omacku, ale do życia pełną piersią. Niezależnie od naszych działań, błędy zawsze będą ich częścią. To cenne lekcje, a jeśli dobrze je wykorzystamy, będziemy najlepszą wersją samych siebie.