Czym jest inwestowanie? Zgodnie z definicją, jest to “proces polegający na bieżącym zaangażowaniu środków pieniężnych lub czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści lub zysków.” A czy można skutecznie inwestować w siebie i swoje życie? Owszem. Nie tylko można, ale nawet trzeba (a na pewno warto!). W jakich obszarach to robić i jak postępować? Oto kilka przykładów (moich ulubionych). 

Czas

Czas to jeden z naszych największych i najcenniejszych zasobów. Bywa, że o tym zapominamy, tracąc go na nieistotne sprawy, które w efekcie wcale nas wewnętrznie nie wzbogacają. Kiedy jednak zaczynamy poświęcać czas samym sobie, widzimy, że szybko zaczyna nam to przynosić niesamowite rezultaty. Warto regularnie dawać sobie czas na autorefleksję. Na przemyślenie zmian i działanie. Czas na to, by pobyć ze sobą sam na sam. To bardzo ważne, ponieważ kiedy nie inwestujemy czasu w to, by siebie poznać, nie będziemy w stanie prowadzić spełnionego i satysfakcjonującego nas życia.  

Pieniądze 

Ta kwestia wydaje się być oczywista. Ale czy na pewno poświęcamy jej wystarczająco dużo uwagi? Czy zdołamy policzyć, ile pieniędzy przecieka nam przez palce w związku z nieprzemyślanymi zakupami, które mogły, ale z jakiegoś powodu nie były dobrą inwestycją? Otóż to. Pora, by to zmienić. Pieniądze są energią, z której powinniśmy korzystać rozważnie. To właśnie tę energię trzeba w swoim życiu wzmacniać a nie osłabiać. Pieniądze powinny nam służyć. Stać się narzędziem, które będąc w obiegu, zapewni nam dobrą kondycję ekonomiczną. Pieniądze warto odpowiednio ulokować, by z czasem przynosiły zyski. To właśnie z definicji nazywamy inwestycją. A nie ma nic lepszego niż inwestycja w swoje finansowe bezpieczeństwo.

Zdrowie

Zdrowie nie ma ceny. Jest po prostu bezcenne. Dlatego póki je mamy, powinniśmy się o nie troszczyć najlepiej, jak potrafimy. Dbanie o siebie jest najlepszą inwestycją, jaką możemy podarować swojemu organizmowi. Jesteśmy całością więc kiedy dbamy o siebie holistycznie, wzmacniamy zarówno ciało, jak i umysł. Troszcząc się o zdrowie zapewniamy sobie długofalowe korzyści – pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W końcu “w zdrowym ciele, zdrowy duch.” 

Relacje 

Dobre i trwałe relacje buduje się bardzo długo, poświęcając czas i zaangażowanie. Zaufanie jest czymś, czego nie można kupić i to nigdy się nie zmieni. Warto zatem przyjrzeć się swoim relacjom z bliskimi i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są dla nas satysfakcjonujące. Nie myślimy o związkach z innymi w kategoriach korzyści, a jednak osiągamy ich naprawdę wiele. Są to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Kiedy nasze relacje są udane, jesteśmy spokojniejsi i szczęśliwsi. To, co dajemy innym zawsze do nas wraca, warto zatem poświęcać uwagę ludziom dookoła i naprawdę ich zauważyć – nie tylko widzieć. 

Rzeczy 

Choć znalazły się na ostatnim miejscu, prawda jest taka, że całe nasze życie kręci się wokół rzeczy. Kiedy to zrozumiemy, może przyjdzie nam do głowy, że warto otaczać się właśnie tymi rzeczami, które cechują się wysoką jakością, które są funkcjonalne i piękne. Owszem, to kosztuje. Mamy zatem kolejny, znakomity, powód ku temu, by na zakupy patrzeć inaczej i zacząć traktować je jako osobistą lokatę. Potrzebna jest zmiana nastawienia. Warto kupować raz a porządnie i doświadczyć, czym jest poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Jeśli podążymy taką drogą, znajdziemy się w otoczeniu tego, co naprawdę nam się podoba i co zachowamy ze sobą na wiele lat – nie na jeden sezon. Takie podejście może dotyczyć niemal wszystkiego: mebli, ubrań, gadżetów czy narzędzi potrzebnych do pracy. Jakość zawsze się obroni.