Zatrzymaj się, znajdź chwilę dla siebie, odpręż się i zastanów nad poniższymi zdaniami – z pewnością jakaś ich część znajdzie odniesienie w Twoim życiu. Oto kilka pięknych, inspirujących i podnoszących na duchu cytatów o zaufaniu do siebie, o potrzebie okazywania sobie uwagi i troski. W sam raz na celebrowanie święta miłości.

Nie czekaj, aż wszystko będzie idealnie. Nigdy nie będzie. Zawsze będą pojawiać się wyzwania i przeszkody. Warunki nigdy nie będą doskonałe. I co z tego? Zacznij działać teraz. Z każdym krokiem będziesz stawał się coraz silniejszy, coraz bardziej wykwalifikowany, pewny siebie. Będziesz odnosił coraz więcej sukcesów.

Mark Victor Hansen

Co powstrzymuje nas przed działaniem? Praca? Dzieci? Brak czasu? Otóż nie. Na przeszkodzie stoimy sobie sami. Znajdujemy tysiące wymówek, wciąż czekając na odpowiedni moment. Myślimy, że kiedy nadejdzie nowy rok lub kiedy znajdziemy nową pracę wszystko zaczniemy od nowa, a tymczasem nic się nie zmienia. Warto wziąć sobie do serca powyższe słowa i zrozumieć, że właściwa chwila zaczyna się “teraz”.

Kiedy tylko zaufasz sobie, będziesz wiedział, jak masz żyć.

Johann Wolfgang von Goethe

Zaufanie do siebie to podstawa. Każdy z nas w głębi duszy wie, jak postępować. Niestety świat robi wszystko, by odciąć nas od naszego wewnętrznego głosu – intuicji. Trudno się skupić na sobie, kiedy zewsząd bombardują nas powiadomienia, reklamy, kiedy rozmawiamy z kilkoma osobami na raz. Wierzcie lub nie, nikt nie jest w stanie tego wytrzymać. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bycie nieustannie podłączonym do mass mediów wpływa na nasz układ nerwowy i naszą psycho – fizyczną kondycję. To, co musimy zrobić, to odłączyć się, wyciszyć i wsłuchać w siebie. Wówczas, jak mówi nam powyższy cytat, uświadomimy sobie, że wiemy więcej niż nam się wydaje i więcej niż możemy wyczytać z Facebooka.

Zwracaj się do siebie jak do kogoś, kogo kochasz.

Brené Brown

Gdybyśmy tylko potrafili traktować siebie, jak traktujemy bliskie nam osoby, zniknęłaby większość naszych problemów. Często wynikają one bowiem z naszych wewnętrznych frustracji. Czas nauczyć się zauważać siebie, podchodzić do siebie z czułością. Warto zwracać uwagę na to, jak myślimy o sobie, w jaki sposób traktujemy swoje ciało. Jesteśmy ze sobą każdego dnia, 24 godziny na dobę. A zatem czy nie lepiej byłoby mieć w sobie oparcie i być swoim przyjacielem zamiast wrogiem?

Ty sam, jak nikt inny we wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość i uznanie.

Budda

Ten cytat silnie łączy się z powyższym. Jeszcze dosadniej mówi nam o tym, jak bardzo, wręcz rozpaczliwie, w pierwszej kolejności potrzebujemy sami siebie. Kiedy tylko ta myśl na stałe zakorzeni się w naszej świadomości, nie pozwolimy sobie na to, by stała nam się krzywda. Zaczniemy przyciągać do siebie tylko to, co najlepsze. By móc dzielić się miłością z innymi, musimy miłość odnaleźć w sobie, dla siebie. Z pustego naczynia nic nie można nalać. To doskonała metafora i nauka tego, jak powinniśmy siebie traktować.

Czujesz się niepewnie? To dokładnie tak, jak cała reszta świata. Nie przeceniaj swojej konkurencji i nie umniejszaj siebie. Jesteś lepszy niż myślisz.

T. Harv Eker

Począwszy od wyglądu, skończywszy na karierze wciąż porównujemy się z innymi. Porównujemy sami siebie, czasem zdarza nam się nawet porównywać do innych naszych bliskich. Co nam to daje? Obniżenie poczucia własnej wartości, obniżenie nastroju, zazdrość i złość. Jak widać w ten sposób działamy głównie na swoją niekorzyść. Jak to zmienić? Wystarczy uzmysłowić sobie, że porównywanie się to droga donikąd. Każdy z nas ma inne przeznaczenie, mamy na koncie różne doświadczenia, a co za tym idzie, wpływają na nas różne czynniki. To, co nas łączy, to fakt, że wszyscy jesteśmy tak samo zmęczeni, zagubieni i niepewni. W gruncie rzeczy jesteśmy silniejsi, mądrzejsi i lepsi niż nam się wydaje. Warto o tym pamiętać.

Możesz mieć wszystko, czego chcesz, jeśli tylko porzucisz przekonanie, że ​​na to nie zasługujesz.

Dr. Robert Anthony

Zasługiwanie. To bardzo ważne pojęcie na drodze do osiągnięcia spełnienia i sukcesu. Jeśli nie wierzysz, że zasługujesz na to, by być szczęśliwym, bezpiecznym, by mieć pieniądze, powodzenie i zdrowie, to nigdy nie będzie Twoim udziałem. To na szczęście można łatwo zmienić. Wystarczy otworzyć się na możliwość, że jesteś wart tego, co najlepsze. Wystarczy samemu sobie pozwolić na doświadczanie bogactwa tego świata. Czasem zbyt kurczowo trzymamy się bolesnych doświadczeń z przeszłości, nie dając sobie szansy na prawdziwą zmianę. Tymczasem  to, co najlepsze tylko czeka na nasz znak, na pozwolenie, by w końcu stać się częścią naszego życia.