Jeśli nie masz niczego do stworzenia, stwórz samego siebie.

Carl Gustav Jung

Bardzo lubię ten cytat. W swojej prostocie daje nam prosty i jasny przekaz. To my możemy stworzyć życie, jakiego pragniemy. W świecie, który oferuje nam niemal wszystko, mamy szansę stać się świadomymi twórcami samych siebie. By to w pełni zrozumieć, musi minąć wiele czasu. Bywa, że są to lata prób i błędów. Od czego zacząć, by naprawdę się udało?

Przemyśl każdy aspekt swojego życia

Jasna wizja jest wybawieniem. Dla wielu z nas życie po prostu jest i rzadko zastanawiamy się nad tym, jak konkretnie ma wyglądać. To duży błąd. Cała siła tkwi w tym, by umieć przemyśleć sposób, w jaki chcemy żyć. Można to zrobić w wielu obszarach, a pomóc nam w tym mogą odpowiednio postawione pytania:

Jak chcę wyglądać? 

Jaki rodzaj pracy jest dla mnie odpowiedni? 

Czy chcę mieć dzieci?

Jakimi ludźmi pragnę się otaczać?

 Jak chcę urządzić swój dom?

Gdzie widzę się za kilka lat? 

Zastanów się, jakie pytania będą odpowiednie dla Ciebie. Przygotuj swoją listę i bądź ze sobą szczery. Niech będzie to Twój kompas w drodze do tego, czego z całego serca pragniesz. Warto nakreślić swoją wizję z najdrobniejszymi szczegółami. Tylko dzięki temu będziesz w stanie określić do czego dążysz. 

Dobrze poznaj samego siebie

Daj sobie czas, by dobrze siebie poznać. Choć brzmi to dość banalnie, nie jest to wcale takie proste. Powinniśmy poznać siebie tak, jak poznajemy najlepszego przyjaciela lub partnera. Ze wszystkimi naszymi zaletami i wadami. Warto obserwować swoje zachowania i poziom energii, jaki towarzyszy nam każdego dnia. Kiedy czujesz się naturalnie i swobodnie? Kiedy najszybciej się męczysz? Gdzie lubisz przebywać? Czego nie robiłbyś, gdybyś nie musiał? To tylko kilka pytań, które mogą Cię naprowadzić na trafne odpowiedzi. Warto również pamiętać, że ciało daje nam bardzo wiele wskazówek na temat nas samych. Dzięki niemu wyczuwamy subtelne znaki, doświadczamy, jak działa nasza intuicja. Warto go słuchać, bo ciało nigdy się nie myli. 

Nie marnuj swojej cennej energii 

Przeważnie nie mamy pojęcia, jak dużo energii trwonimy każdego dnia. Często narzekamy, zajmujemy się życiem innych lub martwimy się sprawami, na które nie mamy wpływu. To wszystko powoduje, że niewiele myślimy o sobie. Gdybyśmy jednak skupili całą tę życiodajną energię na kreowaniu życia, jakiego pragniemy, szybko odkrylibyśmy swój ogromny potencjał. Wówczas okazałoby się, że mamy więcej czasu i mniej trosk niż myślimy. Po raz kolejny kluczem jest wyraźna wizja tego, jak chcemy, by wyglądała nasza codzienność i poświęcenie jej odpowiednio dużo uwagi.

Naucz się odejmować 

Tak, jak wykonuje się piękne rzeźby, tak i my możemy pozostawić w naszym życiu tylko to, co najlepsze. By to zrobić musimy nauczyć się… odejmować. Co mam przez to na myśli? Rezygnację ze wszystkiego, co nie pozostaje z nami w zgodzie. Wybierz, co kochasz, czym chcesz się zajmować, z kim chcesz się spotykać, wartości, z jakimi się utożsamiasz i odrzuć całą resztę. Obierz precyzyjny styl życia. Trzymaj się swoich założeń i bądź konsekwentny w swoich wyborach. To uprości i uszlachetni Twoje życie. Odczujesz ulgę i spokój, bo zawsze będziesz wiedział do czego wrócić. 

Kończąc posłużę się jeszcze jednym, równie pięknym cytatem. Niech będzie dla nas doskonałym podsumowaniem poruszonego tematu:

Wiemy kim jesteśmy, ale nie wiemy kim możemy się stać.

William Shakespeare