Prostota stała się ostatnio bardzo modna, wręcz pociągająca. Czy łatwo ją jednak wprowadzić w życie, a przede wszystkim w relację z samym sobą? Nie ma na to jednej odpowiedzi, ani też jednej recepty. Prawda jest taka, że niezależnie od jakiego punktu wychodzimy (ile mamy lat i na jakim etapie życia jesteśmy), zawsze są rzeczy, które możemy zmienić, przekonania, które mamy prawo odrzucić i pragnienia których wcale nie musimy spełniać. 

Zastanów się, co powoduje w Twoim życiu największy dyskomfort

Po pierwsze (i najważniejsze) zacznij od diagnozy stanu rzeczy. Co Ci się w Twoim życiu nie podoba? Co Cię uwiera, trapi, frustruje? Choć nie zawsze o tym myślimy, istnieje wiele rzeczy, które powodują w nas na co dzień mniejszy lub większy dyskomfort. I uwaga, to prawdziwy dar, a właściwie drogowskaz. Dzięki temu, co nas męczy, powoduje natrętne myśli i odbiera radość z życia, mamy szansę dostrzec, który obszar wymaga zmian. Zastanów się, czego doświadczasz najczęściej, to pozwoli Ci zmienić szkodliwe  zachowania, a być może nawet wpłynie na przekonania o samym sobie i otaczającym Cię świecie. 

Rób więcej tego, co się dla Ciebie sprawdziło

Idąc przez życie popełniamy na swojej drodze mnóstwo błędów. Zdarzają się w końcu i takie wybory, które okazują się być dla nas dobre i trafione. Warto zastanowić się nad wszystkim, co się dla nas sprawdza i robić tego jak najwięcej. Dotyczy to różnych aspektów naszego życia – wciąż musimy przecież podejmować rozmaite decyzje. Warto więc próbować, mylić się, weryfikować i ostatecznie wybierać już tylko sprawdzone rozwiązania. 

Powiedz “stop” oczekiwaniom wobec siebie 

Postaraj się przyjmować życie takim, jakie jest. Presja oczekiwań – szczególnie względem siebie samego – jest niczym kula u nogi. Wciąż chcesz od siebie więcej i więcej. Nie ma nic złego w samorozwoju ale trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć “dość”. Uwierz mi, życie nie będzie lepsze, kiedy odhaczysz listę spraw do zrobienia czy rzeczy do kupienia. Życie po prostu się dzieje, na Twoich oczach, codziennie. Zatrzymaj się, by tego doświadczyć, w przeciwnym wypadku, przecieknie Ci przez palce.

Naucz się szacunku do siebie 

Szacunek do siebie wyraża się na wiele różnych sposobów. Jest to przede wszystkim dbanie o siebie – o swoje otoczenie, finanse i ogólny dobrostan. Kiedy otaczamy się troską i jesteśmy na siebie uważni, jakość naszego życia wzrasta. Tak, jak warto docenić swoje wewnętrzne dziecko, tak też należy dopuścić do głosu wewnętrznego rodzica. To dzięki niemu robimy dla siebie rzeczy ważne a nie tylko te, mające zapewnić nam krótkotrwałą przyjemność. Na tym również opiera się szanowanie siebie. 

Ufaj sobie

Zaufanie do siebie to niezachwiana wiara w to, że cokolwiek się wydarzy, będzie dobrze, że poradzimy sobie. To wiara we własne możliwości i zasoby, dzięki którym można pokonać wszelkie przeciwności. Zaufanie to poczucie sprawczości w kierowaniu własnym życiem i nadawaniu mu własnego, niepodważalnego sensu. Zaufanie sprawia, że mniej martwimy się o jutro i pielęgnujemy w sobie wewnętrzny spokój. 

Chroń swoją osobistą energię 

Każdego dnia angażujemy się w tysiące spraw. Każda z nich – czy jesteśmy tego świadomi czy nie – pochłania naszą energię. W naszych głowach piętrzą się myśli dotyczące dosłownie wszystkiego. Z czasem chaos, w którym pogrążony jest umysł staje się nie do zniesienia. Warto nauczyć się wyciszać i koncentrować na tym, co w danej chwili jest dla nas najważniejsze. 

Uprość swoje wybory

Zbyt duży wybór, choć bywa kuszący, w gruncie rzeczy męczy nas, żeby nie powiedzieć frustruje. Paradoksalnie, kiedy ograniczymy sobie możliwości wyboru, żyje nam się lżej. Codzienne powinniśmy zastanowić się nad tym, jak – poprzez właściwe decyzje – możemy upraszczać swoją codzienność. Współczesny świat pełen jest bodźców. Musimy nauczyć się, jak im nie ulegać i pozostać wiernym swoim własnym postanowieniom. 

Bądź konsekwentny 

Kiedy wiemy, czego chcemy (i czego nie chcemy, przy okazji) żyje nam się prościej, lepiej i zdrowiej. Nadmiar atrakcji, ofert i must have’ów prędzej czy później nas przytłoczy. Kiedy znajdziemy sposób na proste życie po swojemu, z jasnymi i prostymi zasadami, spadnie z nas ogromny ciężar nierealnych zobowiązań i nie naszych przekonań. Ćwicz wewnętrzną równowagę i dyscyplinę a będziesz wolny od wszystkiego, co wmawia Ci świat, a co nie jest Twoją bajką.