„20 rzeczy, które kobiety powinny przestać nosić po 30 roku życia: 1-20: ciężar oczekiwań i osądów innych ludzi.”

Trafiłam w sieci na te słowa zupełnie przypadkiem. Zrobiły na mnie naprawdę piorunujące wrażenie. Są tak proste i zarazem tak celne, że trudno się z nimi nie zgodzić. Prawdą jest, że na każdym etapie naszego życia możemy wprowadzić znaczące zmiany, które mogą pozytywnie wpłynąć na jego jakość. Jest szansa, że po 30-tym i 40-stym roku życia przyjdzie nam to zdecydowanie łatwiej. Powodów jest kilka. A najważniejsze jest to, że będąc w takim wieku, znamy siebie dość dobrze i mamy świadomość tego, że to, co inni o nas myślą naprawdę niewiele znaczy. Poniżej moja krótka, osobista lista rzeczy, które diametralnie zmieniają się po 30-tych i 40-stych urodzinach. 

1. Znamy swoją wartość 

Między 30-tym a 40-tym rokiem życia zyskujemy większą samoświadomość i poznajemy siebie lepiej. Mam wrażenie, że kształci się w nas poczucie zadowolenia z tego, kim jesteśmy. Potrafimy docenić swoją wartość i staje się ona dla nas niepodważalna. 

2. Niczego nie musimy udowadniać 

Ten punkt zdecydowanie wiąże się z poprzednim. Jeśli bowiem znamy swoją wartość, wiemy, w czym jesteśmy dobrzy i jakie są nasze mocne strony, nie mamy potrzeby udowadniania innym, że coś potrafimy czy wiemy. 

3. Nie szukamy aprobaty 

Kiedy w pełni dojrzewamy i akceptujemy siebie, znika w nas chęć poszukiwania aprobaty za wszelką cenę. Gdy pojawia się w nas pełna zgoda na to, kim jesteśmy i co robimy, nie potrzebujemy uznania innych. Owszem, kiedy się pojawia, jest nam miło i czujemy się docenieni, jego brak natomiast nie powoduje w nas poczucia pustki i niedowartościowania. 

4. Jesteśmy spokojniejsi

Będąc na przełomie 30-tych i 40-tych urodzin wiele już doświadczyliśmy, zdążyliśmy nauczyć się, że nie wszystko na świecie jest czarno-białe. Mamy za sobą pewne sukcesy, ale i porażki. Wiele przewartościowaliśmy i poukładaliśmy swoje priorytety. To daje nam ogromne poczucie ulgi i wewnętrznego spokoju. Wiemy już, że nie ma po co biec bez zastanowienia. Lepiej dać sobie chwilę wytchnienia i refleksji, by podejmować najlepsze dla siebie decyzje.

5. Wyrażamy swoje zdanie 

W życiu bywa tak, że boimy się wypowiadać swoje zdanie. Dzieje się tak z obawy przed odrzuceniem czy wyśmianiem. Na szczęście z wiekiem wszystko się zmienia, także ten aspekt. Kiedy stajemy się w pełni dorośli rozumiemy, że mamy prawo do swojej opinii i że nie musimy zgadzać się z innymi. Mamy w pełni ukształtowane, własne zdanie i jesteśmy zdecydowanie mniej podatni na wszelkie intrygi i manipulacje. 

6. Nie musimy spełniać cudzych oczekiwań 

Prawda jest taka, że choćbyśmy stawali na rzęsach, nigdy w pełni nikogo nie zadowolimy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że robimy coś źle lub zachowujemy się w niewłaściwy sposób. Na szczęście im jesteśmy starsi, tym cudze oczekiwania mniej nas interesują. Nie czujemy się w obowiązku, by wszystkim dogodzić a to niezwykle uwalniające doświadczenie. 

7. Mamy do wszystkiego więcej dystansu

Im więcej mamy lat, tym więcej jest w nas dystansu do świata zewnętrznego. Już dawno nauczyliśmy się, że nie warto się nadmiernie przejmować – szczególnie tym, na co nie mamy wpływu. Umiemy skuteczniej odcinać się od wszystkiego, co nas przytłacza. Cenimy swoją osobistą energię i lepiej potrafimy nią zarządzać.