Współczesny świat oferuje nam niemal nieskończone możliwości. By móc z nich korzystać, wtłaczamy się w nieustanny pęd. Warto się jednak na chwilę zatrzymać i zastanowić, czy życie, jakie prowadzimy ma dla nas taką jakość, jakiej byśmy pragnęli. I wcale nie chodzi o zgromadzone rzeczy czy pieniądze na koncie. Chodzi o to, jak się ze sobą czujemy i jak przeżywamy każdy, pojedynczy dzień. By poczuć pełnię życia i podnieść jego jakość, wystarczą naprawdę małe kroki. Poznajmy dziś kilka z nich. 

Traktuj siebie jak kogoś ważnego 

Po pierwsze i najważniejsze, zawsze traktuj siebie dobrze. Naucz się obdarzać siebie szacunkiem. Na szczęście z wiekiem przychodzi nam to łatwiej i bardziej naturalnie. To postawa brzemienna w skutki – jeśli samych siebie traktujemy dobrze i pozostajemy ze sobą w harmonii, nie mamy potrzeby szukania aprobaty na zewnątrz.

We wszystkich dziedzinach swojego życia stawiaj na jakość

Od ubioru po relacje – zawsze stawiaj w swoim życiu na jakość. Nie gódź się na to, co miałkie i nietrwałe. Miej wymagania wobec siebie, wobec innych i nie akceptuj bylejakości. 

Upraszczaj

Im prostsze rozwiązania znajdziemy dla siebie w codziennym życiu, tym lepiej dla nas i naszego psychicznego komfortu. Warto upraszczać codzienne wybory, szybko podejmować decyzje i wprowadzać życiowe “automatyzacje” tam, gdzie to tylko możliwe.

Rezygnuj 

Odpuszczanie to wielka sztuka. Czasem potrzeba mnóstwo czasu, by się tego nauczyć. Kiedy jednak oswoimy się z tym, że nie trzeba w życiu tak kurczowo wszystkiego się trzymać, ogarnie nas poczucie spokoju i równowagi. Co ważne, rezygnacja nie oznacza poddania się. To pozwolenie sobie na luz, na to, by nie być pod presją perfekcjonizmu. To okazja, by zwolnić i dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

Bądź cierpliwy

Niezależnie od okoliczności, zawsze ćwicz swoją cierpliwość. Życie się zmienia i choćbyśmy bardzo tego chcieli, nie wszystko będzie szło po naszej myśli. Czasem czekamy na lepszą pracę, czasem na dziecko, czasem na życiowego partnera – a to sprawy, które nie są w pełni zależne od nas. Warto zatem nauczyć się czekać i ze spokojem podchodzić do wszystkiego, co przynosi nam los.

Bądź wymagający

Innymi słowy, nie miej litości dla czegoś, czego nie tolerujesz. Jak napisałam wcześniej, bądź wymagający wobec świata i tego, co Ci oferuje, ale także bądź wymagający wobec samego siebie. Ustaw swoją poprzeczkę wysoko, narzuć sobie pewne standardy i dumnie się ich trzymaj. Jeśli będziesz stosować się do swoich zasad, Twoje życie z pewnością nabierze nowego sensu i wskoczy na wyższy poziom.