Na życie warto patrzeć całościowo. Dbać o wiele jego aspektów jednocześnie. Jesteśmy sumą wielu czynników i nie możemy oddzielić jednego od drugiego. Na jakość życia składają się nasze zdrowie, relacje z rodziną czy praca. Co zatem powinniśmy zrobić, by czerpać w pełni z tego, co przynosi nam los?

Dbaj o równowagę psycho – fizyczną

Równowaga między zdrowiem psychicznym a fizycznym jest najważniejsza. Nie możemy myśleć o jednym w oderwaniu od drugiego. Wszystko, co przeżywamy wpływa na to, jak się czujemy. Co więcej, stan fizyczny naszego ciała jest silnie powiązany z naszym stanem emocjonalnym. Warto mieć to na uwadze i obserwować swoje zachowania i reakcje w danych okolicznościach, by później móc wyciągać odpowiednie wnioski. 

Doceniaj to, co masz (każdego dnia)

Wdzięczność to nasza wielka broń. Pozwala nam doceniać życie takim, jakie jest bez nieustannego porównywania się z innymi. Jeśli nauczymy się być wdzięcznymi za to, co już mamy, będziemy żyli z poczuciem lekkości i wewnętrznego spokoju. 

Nie zapominaj o swoim ciele 

Żyjąc w ciągłym biegu, z umysłem wiecznie zajętym pilnymi sprawami, trudno pamiętać o ciele i o tym, że ono również ma swoje potrzeby. I nie chodzi tu jedynie o ćwiczenia fizyczne choć te są oczywiście bardzo ważne. Warto zwrócić uwagę na to, czym się odżywiamy, jak się wysypiamy, czy pijemy wystarczająco dużo wody. Być może brzmi to banalnie, ale właśnie w tak małych rzeczach przejawia się nasza troska o samych siebie. 

Zbuduj dobrą relację z samym sobą 

W życiu kierujemy swoją uwagę głównie na zewnątrz. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie zapominamy o kontakcie z samym sobą. Równowaga wewnętrzna pozwala nam zachować w życiu odpowiedni balans. Potrzebujemy chwil wyciszenia i pobycia ze sobą sam na sam, by lepiej odnaleźć się w świecie pełnym innych ludzi i tak wielu codziennych bodźców. 

Zastanów się, jak naprawdę wygląda Twoje życie

Nie mam tu na myśli rozpamiętywania przeszłości, ale wejrzenie w życie, które dzieje się “tu i teraz”. Warto regularnie zadawać sobie odpowiednie pytania. Czy jesteś zadowolony z miejsca, w którym się znajdujesz? Czy lubisz swoje życie? Czy otaczasz się właściwymi osobami? Taka refleksja pozwala nam na przyjrzenie się dokładnie temu, co dzieje się dookoła nas i na podjęcie odpowiednich, najlepszych dla nas, życiowych decyzji. 

Nie bierz wszystkiego zbyt serio

Często wydaje nam się, że jesteśmy oceniani przez innych i że niemal każdego powinniśmy zadowolić. Prawda jest jednak taka, że inni ludzie myślą przede wszystkim o sobie. Jaki z tego wniosek? Nie należy wszystkiego w życiu traktować zbyt poważnie. Odrobina dystansu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Wręcz przeciwnie. Luz, na który tak rzadko sobie pozwalamy, eliminuje stres i daje prawdziwe, niczym niezastąpione, poczucie ulgi.